ZC
ZC

ZC

România nu a mai strălucit, dar a reușit o victorie destul de clară în fața Lituaniei

Postat la: 10.09.2024 | Scris de: ZIUA NEWS

0

România a reușit să obțină o victorie muncită în fața Lituaniei, scor 3-1. Tricolorii nu au mai strălucit ca în partida cu Kosovo. Echipa antrenată de Mircea Lucescu a reușit să câștige duelul din Ghencea după un joc economicos.

Partida a început excelent pentru România și a reușit să deschidă scorul în minutu 4 prin Valentin Mihăilă.

Lituania a revenit în joc și a reușit să egaleze în minutul 35 și au stabilit scorul final al primei reprize, 1-1.

Repriza secundă a început cu o dominare sterilă a României, iar oamenii lui Mircea Lucescu au reușit să se desprindă pe tabela în ultimel eminute ale partidei, în minutul 88 când Răzvan Marin a reușit să transforme un penalty, iar Mitriță a reușit să stabilească scorul 3-1.

Detalii despre partidă:

Minutul 90: GOOOOL! ROMÂNIA! Tricolori s-au descătușat și au reușit să facă 3-1 prin golul lui Mitriță

Minutul 87: GOOOL! ROMÂNIA! Răzvan Marin transoformă un penalty și aduce România în avantaj

Minutul 77: Gol Lituania! VAR anulează reușita lituanienilor pentru un fault în atac

Minutul 65: România nu reușește să străpungă apărarea letonă

Minutul 55: Iese de pe teren Marius Marin și intră Darius Olaru

Minutul 50: Tricolorii încep partida în atac

UPDATE 9 septembrie, ora 22.48: A început repriza secundă în Ghencea

Minutul 45: Pauză în Ghencea! România - Lituania 1-1 după 45 de minute

Minutul 35: Lituania reușește să marcheze și restabilește egalitatea pe tabela de marcaj. Kucys șutează din interiorul careului și marchează la colțul scurt

Minutul 29: Lituania ratează o ocazie mare de gol - Portarul naționalei s-a opus excelent în două rânduri la șuturile lituanienilor

Minutul 20: Românii îi lasă pe lituanieni să paseze, dar oaspeții nu reușesc să se apropie periculos de poarta noastră

MInutul 15: România conduce cu 1-0, dar lituanienii au reușit să echilibreze partida

Minutul 4: GOOOOOL! ROMÂNIA! Valentin Mihăilă finalizează excelent o pasă verticală venită de la Nicușor Stanciu

UPDATE 9 septembrie, ora 21.45: A început duelul din Ghencea

A fost ținut un moment de reculegere în memoria fostului selecționer al României Cristopher Daum

UPDATE 9 septembrie, ora 21.35: Stadionul Ghencea va fi arhiplin în această seară

UPDATE 9 septembrie, ora 21.05: Kosovo s-a impus în Cipru, scor 4-0, în grupa din care face şi România

Echipa naţionala din Kosovo a învins luni, în deplasare, scor 4-0, echipa naţională a Ciprului, într-un meci din grupa României în Liga Naţiunilor.

Pe AEK Arena din Larnaca, starul oaspeţilor, Vedat Muriqi, a deschis scorul încă din minutul 9, când a transformat un penalti, iar în minutul 21 acelaşi jucător a marcat pentru 2-0 şi la pauză kosovarii intrau fără emoţii.

Franco Foda a schimbat în repriza secundă, când Muriqi a fost înlocuit de Albion Rrahmani, iar fostul rapidist a înscris al treilea gol al oaspeţilor, în minutul 48.

Scorul final a fost stabilit de Lumbardh Dellova, în minutul 55, şi Kosovo a adunat primele trei puncte în grupa C2 a Diviziei C din Liga Naţiunilor, acolo unde evoluează în aceeaşi grupă cu România.

Acesta va fi primul meci al lui Mircea Lucescu pe teren propriu, pe banca tehnică a echipei naționale, în noul său mandat.

Echipa de start a României:

România: Târnovanu - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - M. Marin - Man, Stanciu, Răzvan Marin, Mihăilă - Drăguș;