În Liga Campionilor, Manchester City a fost îngenuncheată de Tottenham, Liverpool a bătut-o de Porto

Postat la: 10.04.2019 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Meciul a început cu gazdele în defensivă. În minutul 12, cu ajutorul VAR, oaspeţii au primit un penalty la un henţ al lui Rose. Aguero a tras slab, Lloris a ghicit colţul şi tabela a rămas nemodificată.

Registrul tactic nu s-a modificat, City a părut echipa care a controlat ostilităţile, dar în afara posesiei, 43-57, cifrele statisticilor au fost echilibrate. În minutul 58, golgeterul lui Tottenham, Henry Kane a părăsit terenul accidentat şi primele informaţii indică faptul că va rata restul sezonului. Cu toate acestea, în minutul 78, Son a ţinut în teren o minge ce părea pierdută, şi-a întors adversarul direct şi a marcat cu un şut tare şi pe jos. Returul de săptămâna viitoare se anunţă de foc, iar rezultatul de astăzi nivelează eventualele veleităţi de favorită ale echipei lui Guardiola.

Tottenham - Manchester City 1-0 A marcat: Son '79

Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Winks - Alli, Eriksen, Son - Kane Rezerve: Gazzaniga, Davies, Foyth, Llorente, Lucas, Sanchez, Wanyama Antrenor: Mauricio Pochettino

Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Laporte, Delph, Gundogan, Fernandinho, David Silva - Mahrez, Aguero, Sterling Rezerve: Muric, De Bruyne, Gabriel Jesus, Foden, Kompany, Sane, Stones Antrenor: Pep Guardiola

Liverpool a fost echipa mai bună pe Anfield. Avea deja 2-0 în minutul 26 şi ar fi putut să mai înscrie încă o dată prin Salah. Portughezii au replicat în finalul primei reprize şi au ratat două bune ocazii de a reduce din diferenţă, plus un penalty nevalidat de VAR la henţul interpretabil al lui Alexander-Arnold. Şi în partea secundă Liverpool a fost echipa mai vioaie, dar nu a reuşit să înscrie golul care ar fi înclnat şi mai mult în favoarea ei soarta calificării.

Liverpool - FC Porto 2-0 Au marcat: Keita '5, Firmino '26

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Milner - Fabinho, Henderson, N. Keita - Salah, Firmino, S. Mane Rezerve: Mignolet, Wijnaldum, Gomez, Sturridge, Shaquiri, Origi, Matip Antrenor: Jurgen Klopp

Porto: Casillas - M. Pereira, Felipe, Militao, Telles - Corona, Pereira, Torres, Otavio - Marega, Soares Rezerve: Vana, Hernani, Brahimi, Andre Pereira, F. Andrade, Diogo Leite, Bruno Costa Antrenor: Sergio Conceicao

Meciurile retur se vor juca miercurea viitoare.

Miercuri au loc celalate două sferturi de finală, Ajax Amsterdam - Juventus Torino şi Manchester United - Barcelona