Leo Messi a depășit recordul lui Pele de goluri marcate pentru o singura echipă

Postat la: 20.12.2020 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Lionel Messi a depășit sâmbătă recordul de goluri marcate pentru o singură echipă, deținut de Pele. Valencia a deschis scorul în minutul 29 (0-1) și părea că va intra în avantaj la vestiare, dar în prelungirile reprizei Barca a primit un penalty.

A executat Messi slab, însă mingea respinsă de portar i-a revenit lui Alba, acesta i-a repasat argentinianului, care de data aceasta a îndeplinit o formalitate (1-1, min 45+4). Araujo a majorat, apoi, la 7 minute după reluare pentru gazde (2-1, min. 52), însă Barca a fost egalată prin golul lui Gomez (2-2, min. 69) și „liliecii" au dus un punct mare de pe Camp Nou. Pentru Messi, golul marcat în prima repriză a fost al 643-lea în culorile Barcelonei. Cu această reușită el a egalat recordul de goluri marcate pentru o singură echipă de club, deținut până acum de Pele.