Barcelona a eliminat-o pe Napoli si intalneste pe Bayern Munchen, in sferturile de finala Champions League

Postat la: 09.08.2020 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Formatiile Bayern Munchen si FC Barcelona s-au calificat, sambata, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, trecand in optimi de Chelsea Londra, respectiv Napoli.

Bayern a invins cu scorul de 4-1 Chelsea, pe teren propriu, in mansa secunda a optimilor, meci arbitrat de Ovidiu Hategan, ajutat de asistentii Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezerva a fost Radu Petrescu. In minutul 28, un gol al londonezilor a fost anulat pentru ofsaid. Pentru invingatori au marcat Lewandowski '10 (penalti), '84, Perisic '24 si Tolisso '76. Chelsea a inscris prin Abraham '44.

In tur, scorul a fost 3-0 pentru echipa germana.

FC Barcelona s-a impus in mansa secunda a optimilor, cu scorul de 3-1, in fata echipei Napoli, cu care remizase in tur (1-1). Au marcat Lenglet '10, Messi '23 si Suarez '45+1 (penalti) pentru catalani, respectiv Insigne '45+5 (penalti) pentru Napoli.

Partidele din optimile de finala ale Ligii Campionilor s-au disputat unele in februarie/martie si altele in august, competitia fiind intrerupta cateva luni din cauza pandemiei de coronavirus.