ALERTĂ de la Madrid: Simona Halep poate să revină pe locul 1 WTA, după ce Naomi Osaka a fost ELIMINATĂ

Postat la: 09.05.2019 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 18 WTA, a învins-o pe japoneza Naomi Osaka, locul I WTA, scor 3-6, 6-2, 7-5, şi va fi adversara Simonei Halep în semifinale la Madrid Open.

Bencic s-a impus după un meci care a durat două ore şi 11 minute. În urma acestui rezultat, Simona Halep poate reveni pe primul loc WTA dacă va câştiga turneul de la Madrid. Halep şi Bencic s-au întâlnit de trei ori, iar sportiva din Elveţia conduce cu scorul de 2-1. În cel mai recent meci, Bencic a învins-o pe Halep, scor 4-6, 6-4, 6-2, în sferturi la Dubai, în februarie.