România NU a învins-o pe RD Congo, dar vrea rezultate mari la EURO 2016. Bokila a înscris pentru africani

Postat la: 25.05.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: frf.ro

Naționala de fotbal a României a remizat cu reprezentativa Republicii Democratice Congo, scor 1-1 (1-0), miercuri seara, pe stadionul Giuseppe Sinigaglia din Como (Italia), în cadrul pregătirilor pentru Campionatul European care va debuta la 10 iunie.

Nicușor Stanciu a deschis scorul în minutul 27, după o gafă a adversarilor. Tricolorii au deschis scorul în min. 27 prin Nicolae Stanciu, iar Finalul primei reprize a aparținut RD Congo. Pantilimon a prins mingile trimise de Mpoku (39), din lovitură liberă și Lomalisa (45+1).

Africanii puteau egala în minutul 64. Atacantul Bakambu a fost însă blocat in extremis de Pantilimon. Congolezii au egalat prin Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului Ploiești, în minutul 87.

Următorul meci de pregătire al echipei României pentru EURO va avea loc în data de 29 mai împotriva Ucrainei, echipă calificată și ea la turneul final.

Au evoluat echipele:

România: 1. Costel Pantilimon - 22. Cristian Săpunaru, 15. Valerică Găman, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 3. Răzvan Raț (27. Alin Toșca, 89) - 28. Adrian Ropotan (18. Andrei Prepeliță, 46), 8. Mihai Pintilii - 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 59), 14. Nicolae Stanciu (13. Claudiu Keșeru, 78), 7. Alex Chipciu (10. Alexandru Maxim, 59) - 9. Denis Alibec (24. Ioan Hora, 68). Selecționer: Anghel Iordănescu.

RD Congo: 16. Nicaise Kudimbana - 2. Djo Issama Mpeko, 14. Gabriel Zakuani (căpitan), 5. Marcel Tisserand, 13. Joyce Lomalisa - 4. Padou Bompunga, 17. Jacques Maghoma, 8. Paul-Jose Mpoku (9. Jeremy Bokila, 78) - 18. Cedrick Mabwati (7. Jordan Botaka, 74), 12. Cedrick Bakambu, 10. Firmin Mubele (3. Arnold Nkufo, 90). Selecționer: Florent Ibenge Ikwange.

///

Reprezentativa de fotbal a României va întâlni azi, de la ora 21:00 naționala RD Congo, într-un amical programat în vederea Campionatului European din această vară. Meciul avea loc la Como (Italia) pe stadionul Giuseppe Sinigaglia și va fi televizat de Digi Sport 1.

Pentru confruntarea cu RD Congo, selecționerul Anghel Iordănescu va avea la dispoziție următorii jucători:

Portari: 1. Costel Pantilimon • 12. Ciprian Tătărușanu • 23. Silviu Lung

Fundași: 2. Alexandru Mățel • 3. Răzvan Raț • 4. Cosmin Moți • 6. Vlad Chiricheș • 15. Valerică Găman • 16. Steliano Filip • 21. Dragoș Grigore • 22. Cristian Săpunaru • 27. Alin Toșca

Mijlocași: 7. Alexandru Chipciu • 8. Mihai Pintilii • 10. Alexandru Maxim • 11. Gabriel Torje • 14. Nicolae Stanciu • 17. Lucian Sânmărtean • 18. Andrei Prepeliță • 20. Adrian Popa • 25. Andrei Ivan • 28. Adrian Ropotan

Atacanți: 9. Denis Alibec • 13. Claudiu Keșeru • 19. Bogdan Stancu • 24. Ioan Hora

Următorul amical al tricolorilor este programat duminică, 29 mai, pe stadionul Olimpic din Torino, de la ora 20:30, împpotriva Ucrainei, echpă calificată și ea la turneul final, înainte de a reveni în țară.