România - Finlanda 2-0 şi retragerea lui Lobonţ

Postat la: 06.06.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Prima reprezentativă de fotbal a României a învins cu 2-0 Finlanda, într-un meci amical disputat marţi, 5 iunie, pe stadionul „Ilie Oană" din Ploieşti.

Golurile au fost marcate de Cristian Manea (în minutul 37) şi Ciprian Deac (în minutul 61).
Cu prilejul amintitului meci portarul Bogdan Lobonţ, în vârstă de 40 de ani (FOTO), şi-a încheiat cariera de jucător, după ce a apărat de 85 de ori poarta României, cu care a participat la turneele finale ale Campionatului European din 2000 și 2008.
Pentru această partidă selecţionerul Cosmin Contra a convocat următorii jucători: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes), Florin Niță (Sparta Praga), Silviu Lung (Kayserispor) şi Bogdan Lobonț (AS Roma) - portari.
Cristian Manea (CFR Cluj), Romario Benzar (FCSB), Cristian Săpunaru (Kayserispor), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa), Mihai Bălașa (FCSB), Alin Toșca (Benevento) şi Nicușor Bancu (CS Universitatea Craiova) - fundaşi.
Alexandru Cicâldău (Viitorul Constanţa), Paul Anton (Anji Mahacikala), Dragoș Nedelcu (FCSB), Constantin Budescu (FCSB), Dorin Rotariu (Mouscron), Dennis Man (FCSB), Alexandru Chipciu (Anderlecht Bruxelles), Alexandru Mitriță (CS Universitatea Craiova), Ciprian Deac (CFR Cluj), Adrian Stoian (Crotone) şi Gheorghe Grozav (Bursaspor) - mijlocaşi.
George Țucudean (CFR Cluj), George Pușcaș (Novara) şi Alexandru Băluță (CS Universitatea Craiova) - atacanţi.
În precedenta întâlnire amicală România a învins Chile cu 3-2, joi, 31 mai, în oraşul austriac Graz.