ZC
ZC

ZC

Rio de Janeiro 2016. Sorana Cîrstea S-A CALIFICAT în semifinale, după ce și-a surclasat adversara din "sferturi"

Postat la: 20.02.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (25 ani, 199 WTA)s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

În sferturile turneului, Cîrstea a învins-o pe a treia favorită, muntenegreanca Danka Kovinic (21 ani, 50 WTA), în două seturi, cu 6-1, 6-2. Meciul a durat o oră și 24 de minute. Cîrstea (, beneficiara unui wild card, s-a impus clar, într-o oră și 24 de minute, în fața unei adversare mult mai bine clasate.

Cele două jucătoare de tenis s-au mai confruntat o dată, anul trecut, în primul tur la Osprey (ITF), în Florida, Kovinic având câștig de cauză, scor 6-1, 7-5
Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec de 11.500 dolari și 110 puncte WTA . Sportiva din Târgoviște a reușit astfel cea mai bună performanță de la finala jucată în 2013 la Toronto, pierdută cu 2-6, 0-6 în fața Serenei Williams.

În semifinale o va înfrunta pe americanca Shelby Rogers, care a dispus cu 6-2, 5-7, 6-3 de brazilianca Paula Cristina Goncalves. Cîrstea și Rogers (23 ani, 131 WTA) nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul feminin.