Revenire pentu Simona Halep! Românca s-a calificat în „sferturile" turneului de la Miami

Postat la: 28.03.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Simona Halep (locul 5 WTA) a reușit cel mai bun meci al său din acest an! A învins-o pe Samatha Stosur (locul 19 WTA) în trei seturi 4-6, 7-5, 6-2, după o revenire incredibilă în al doilea set și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Miami. Următoarea adversară va fi Johanna Konta.

Momentul psihologic s-a produs în setul doi, atunci când Simona a reușit să revină de la 5-2 și să câștige tot, pe linie, impunându-se, în setul decisiv, fără prea mari emoții. Simona își poate recâștiga poziția a 4-a în clasamentul WTA dacă va ajunge în finala turneului american, după ce Dominika Cibulkova (locul 4 WTA) a fost eliminată în "optimi".