Real Madrid s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor după un meci nebun cu Al Jazira

Postat la: 14.12.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor din Emiratele Arabe Unite, după ce a câştigat, miercuri, cu scorul de 2-1, meciul jucat împotriva echipei Al Jazira, reprezentanta ţării gazdă.

Campioana Emiratelor a deschis scorul în minutul 41, prin Romarinho, cu un şut plasat la colţul lung, din interiorul careului, lateral stânga. Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea în minutul 53, după ce a pătruns în careu şi a şutat puternic, fără speranţe pentru portarul advers. Golul decisiv i-a aparţinut lui Gareth Bale, care a reuşit să înscrie la prima atingere a mingii, în minutul 81, la câteva secunde de la intrarea pe teren.

În finala Campionatului Mondial al Cluburilor, Real Madrid va întâlni, sâmbătă, de la 19:00, Gremio, deţinătoarea Copei Libertadores. În semifinale, echipa braziliană a trecut, marţi, cu scorul de 1-0, după prelungiri, de formaţia mexicană Pachuca, campioana CONCACAF. Al Jazira: Housani (Al Senaani 51') - Fayez, Ali Ayed, Al Saadi, Obaid - Al Hosani (Rabia 72'), Al Attas, Alhammadi (Al Otaiba 60') - Romarinho - Ali Ahmed, Boussoufa. Antrenor: Henk ten Cate.

Real Madrid: Navas - Hakimi, Nacho, Varane, Marcelo - Modric, Casemiro, Kovacic (Lucas 68') - Isco (Asensio 68'), Benzema (Bale 81'), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.