REAL MADRID a câștigat finala Champions League 2016, cu Atletico Madrid! Meciul a fost decis la lovituri de departajare / VIDEO

Postat la: 29.05.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: yahoo

Real Madrid a câștigat finala Champions League, sezonul 2015-2016, după ce a învins-o sâmbătă seara, pe ATletico Madrid, în finala competiției. În timpul regulamentar de joc, rezultatul a fost egal, 1-1, astfel câ meciul a fost decis la lovituri de departajare, unde Real s-a impus cu 5-3.

De la Atletico a ratat Juanfran, dându-i ocazia lui Cristiano Ronaldo s-o facă pe Real, campioana Europei. Galacticii au mai înscris de la punctul cu var prin Ramos, Bale, Marcelo și Vazquez. De la Atletico au marcat Griezmann, Gabi și Saul.

Real Madrid a câștigat pentru a 11-a oară cea mai importantă competiție inter-cluburi de fotbal din Europa. Zinedine Zidane este primul antrenor francez care a câștigat UEFA Champions League.

VIDEO

///

Nu s-a înscris în cele două reprize de prelungiri, astfel că meciul va fi decis în urma loviturilor de departajare.

S-a terminat timpul regulamentar de joc. Vor avea loc două reprize de prelungiri, a câte 15 minute fiecare.

Min. 80: după o ocazie ratată de Real, prin Bale, Atletico a restabilit egalitatea. Ferreira-Carrasco a fructificat o centrare a lui Juanfran. Real Madrid - Atletico Madrid 1-1

Min. 59: Ocazie mare ratată de Atletico. Saul a trimis la distanță mică de poarta adversarilor.

Min. 47: Griezmann a trimis în bara transversală, de la "punctul cu var"!

Min. 46: penalty pentru Atletico! Torres a fost faultat în careu de Pepe.

A început repriza secundă. În prima parte a meciului, Atletico a avut o posesdie mai bună, de 52 %.

Pauză pe San Siro

Min. 34: Griezmann trimite slab, pe centrul porții.

Min. 15: GOOOOOOOL Real Madrid. Sergio Ramos a deschis scorul cu o lovitură de cap. Reluările tv au dermonstrat însă că golul a fost înscris din offside! Real Madrid - Atletico Madrid 1-0

Min. 6: ocazie Real Madrid. Marcelor a trimis peste poartă, după ce Bale a executat o lovitură liberă

A început meciul!

Alicia Keys și Andrea Bocelli au intonat imnul UEFA Champions League

Echipele de start:

Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo - Kroos, Modric, Casemiro - Bale, Benzema, Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis - Gabi, Augusto Fernandez - Koke, Saul - Griezmann, Torres. Antrenor: Diego Simeone

///

Real Madrid și Atletico Madrid vor disputa sâmbătă seară, de la ora 21:45, finala Ligii Campionilor la fotbal, sezonul 2015-2016. Meciul va avea loc pe arena San Siro, din Milano.

Real Madrid are șansa să câștige pentru a 11-a oară cea mai importantă competiție inter-cluburi de fotbal din Europa. "Galacticii" sunt cei mai titraţi din istoria competiţiei, cu zece trofee. AC Milan e a doua în top, cu şapte trofee, iar Bayern Munchen, Barcelona şi Liverpool îşi împart ultimul loc pe podium, cu câte cinci trofee. În urmă cu doi ani, Real și Atletico se întâlneau în aceeași fază a competiției.  Atunci, Real a câștigat trofeul, după ce a marcat în prelungiri. Pe lângă finala din 2014, Atletico a mai jucat o dată cu trofeul pe masă, în 1974, cu Bayern Munchen. Nemții au avut câștig de cauză.

Jucătorii celor două echipe valorează peste 1 miliard de euro. Cristiano Ronaldo și compania sunt evaluati la aproape 700 de milioane de euro, în timp ce lotul echipei lui Simeone însumează 360 de milioane.

Meciul dintre Real Madrid și Atletico Madrid din finala Champions League va fi televizat de Pro TV și Dolce Sport.