ZC

MotoGP. Marc Marquez a câștigat marele premiul al Americilor. Rossi a abandonat

Postat la: 11.04.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat Marele Premiu al Americilor la motociclism viteză, la clasa-regină MotoGP, desfășurată duminică pe circuitul de la Austin (Texas).

Marquez s-a impus cu timpul de 43min.57sec.945/1000. Pe locul secund s-a clasat compatriotul Jorge Lorenzo (Yamaha)c cu 6,107 secunde, iar pe trei a încheiat italianul Andrea Iannone (Ducati), la 10,947 secunde.

Marquez a câștigat a doua cursă consecutivă, Consolidându-și poziția de lider în clasamentul general, cu 66 de puncte. El e urmat de Jorge Lorenzo (Yamaha) - 45 puncte și Valentino Rossi (Yamaha) - 33 puncte.

Cursa a fost marcată de abandonul mai multor piloți, între care și italianul Valentino Rossi. Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc în data de 24 aprilie pe circuitul de la Jerez.