ZC
ZC

ZC

Liga 1, etapa a 24-a. Victorie pentru CSU Craiova, în meciul cu Petrolul Ploiești / VIDEO

Postat la: 14.02.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: csuc.ro

În fața a peste 3.000 de suporteri, CSU Craiova a debutat cu dreptul în anul competițional 2016. Oltenii au câștigat meciul disputat duminică, pe teren propriu, scor 2-0, cu Petrolul Ploiești. Meciul s-a disputat în etapa a 24-a a Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul prin Vătăjelu, din penalty (19). Din minutul 57, CSU a evoluat în inferioritate numerică, Madson fiind eliminat. Nuno Rochaa stabilit scorul final, cu un șut spectaculos (63). Ploieştenii au cerut penalty în prelungiri la un henţ în careu comis de Dumitraş. Arbitrul Marius Avram a lăsat însă, jocul să continue.

În urma victoriei, CSU Craiova și-a consolidate locul 8 în clasament, la cinci puncte în urma locurilor de play-off, cu 2 etape rămase de disputat din sezonul regulat. De partea cealaltă, Petrolul e ultima în clasament, cu doar 8 puncte.

Au evoluat echipele:

CSU Craiova: Straton - Dumitraș, Iliev, Acka, Vătăjelu - Zlatinski, Madson - Ivan, Rocha (80 Băluță), Bancu (85 Izvoranu) - Măzărache (60 Mateiu). Rezerve: Popescu, Achim, Kay, Mateiu, Hergheligiu, Băluță, Izvoranu. Antrenori: Daniel Mogoșanu, Victor Naicu.

Petrolul Ploiești: Cobrea - David, Prestia, Inez, Begeordi - Guerriero - Pacar, Zoubir (65 Ziani), Marinescu (65 Markos), Varga (46 Gavrilă)- Paolucci. Rezerve: I. Popescu, Mișelăricu, Gavrilă, Ziani, Markos, Bucșa, Pulhac. Antrenor: Constantin Schumacher.

Arbitri: Marius Avram, Aurel Onița, Mircea Orbuleț. R: Iulian Dima.
Observatori: Romulus Gabor, Eduard Dumitrescu.
Eliminat: Madson 57