Halep s-a distrat în turul II de la Wimbledon cu Zheng şi şi-a aflat şi următoarea adversară

Postat la: 06.07.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Drumul Simonei Halep spre trofeul de la Wimbledon pare că trece prin Asia. După victoria din prima zi cu japoneza Kurumi Nara (101 WTA), constănţeanca de 26 a trecut şi de chinezoaica Saisai Zheng (126 WTA).

Liderul WTA a început bine, a condus cu 2-0, însă apoi s-a relaxat. Aşa i-a permis adversarei să egaleze şi chiar să conducă, la un moment dat, cu 5-3. La acest scor însă, Simona a pus piciorul în prag, a luat patru game-uri la rând, dar şi setul: 7-5. Setul doi a devenit apoi o formalitate, românca impunându-se cu 6-0. Pentru Halep urmează un meci în turul III cu taiwaneza Su-Wei Hsieh (48 WTA). Aceasta a trecut până acum de Pavlyuchenkova (29 WTA) şi de Arruabarrena (88 WTA). Halep a învins-o pe Su-Wei Hsieh în precedenta întâlnire dintre cele două, în 2013, la Cincinnati, scor 6-7, 6-1, 6-2.