ZC
ZC

ZC

DOHA 2016. Monica Niculescu S-A CALIFICAT în optimile de finală. Românca a eliminat-o pe Jankovici, deși pierduse primul set

Postat la: 23.02.2016 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Sursa foto: ziare.com

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu (28 ani, 37 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Doha, dotat cu premii totale de 2.517.250 dolari. Olteanca a învins-o marți, în turul secund, pe sârboaica Jelena Jankovici (locul 20 WTA) în trei seturi, scor 3-6, 6-4, 7-5.

Meciul a durat două ore și 48 de minute. La scorul de 4-2 pentru româncă, în setul decisiv, Jankovici s-a accidentat la gleznă. În ciuda accidentării, fostul număr 1 mondial a revenit în joc, egalând la 5. Olteanca nu a mai cedat nici un game și s-a impus în decisiv, cu 7-5.

În runda inaugurală, Niculescu a învins-o, luni, pe germanca Sabine Lisicki (locul 31 WTA), scor 6-2, 6-2.

În următoarea fază a competiției, Monica Niculescu o va înfrunta pe poloneza Agnieska Radwanska (locul 3 WTA), care a învins-o pe ucraineanca Bondarenko, cu un dublu 6-4.