Cupa Mondiala 2018: Spania si Portugalia remizeaza in cel mai frumos meci de la turneul final

Postat la: 16.06.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Spania si Portugalia au terminat la egalitate, scor 3-3, intr-o confruntare din Grupa B a Cupei Mondiale 2018. A fost o partida superba, cu multe rasturnari de situatie si spectacol total la Sochi.

Dupa socul demiterii selectionerului cu doua zile inaintea meciului de debut, Spania a trait inca un soc si in startul confruntarii cu Portugalia. Nacho l-a faultat in careu pe Cristiano Ronaldo in minutul 3, iar starul de la Real Madrid a transformat imediat lovitura de la 11 metri. Spania a pus apoi stapanire pe joc, iar Diego Costa a adus egalarea in minutul 24 dupa prima faza controversata de la Cupa Mondiala 2018. Atacantul spaniol l-a lovit pe Pepe inainte sa suteze, dar arbitrul a validat reusita desi a apelat la tehnologia video.

Pana la pauza, Portugalia a reusit sa treaca in avantaj, in urma reusitei lui Ronaldo din minutul 44, cu largul ajutor al lui David de Gea, care a scapat mingea din maini. Spania a revenit mult mai agresiva de la vestiare si a intors scorul intr-un interval de doar trei minute. Diego Costa a facut 2-2 in minutul 55 dupa o recentrare excelenta a lui Busquets, iar Nacho a prins sutul carierei trei minute mai tarziu, cand "bomba" din afara careului a atins ambele bare laterale inainte sa intre in poarta.

Portugalia nu s-a lasat insa si a revenit in joc tot datorita eroului ei permanent, Cristiano Ronaldo, care a punctat magnific in minutul 88 din lovitura libera, printr-un sut ce a trimis mingea in vinclu. Dupa acest rezultat, Iran ocupa primul loc in Grupa B, cu 3 puncte, urmata de Spania si Portugalia cu cate un punct. Maroc este ultima, fara niciun punct.

In primul meci din Grupa B, Iran a invins Marocul cu 1-0. In etapa a doua, Maroc va intalni Portugalia, pe 20 iunie de la ora 15:00, iar Iran se va intalni cu Spania, pe 20 iunie de la ora 21:00.

LIVE TEXT

Centralul Gianluca Rocchi fluiera sfarsitul meciului de pe Stadionul Olimpic Fist . Scorul final este 3-3!

90+1' Portugalia are un corner, Ricardo Quaresmase pregateste sa il execute.

90+1' 4 minute, pierdute din cauza intreruperilor, vor fi adaugate la Repriza a doua.

90+1' Ricardo Quaresma (Portugalia) executa un corner.

89' Spania incearca un atac, dar se fluiera ofsaid.

88' Gol! Cristiano Ronaldo egaleaza, 3-3!

80' Se reia meciul.

80' Schimbare la Portugalia, intra Andre Silva in locul lui Goncalo Guedes.

79' Arbitrul Gianluca Rocchi nu a fluierat inca reluarea jocului deoarece Gerard Pique de la Spania este inca intins pe gazon.

79' Portugalia este in atac dar Spania reuseste sa se apere.

77' Fernando Hierro face o schimbare, Iago Aspas il inlocuieste pe Diego Costa.

76' Suteaza Ricardo Quaresma, dar nu nimereste poarta.

72' Gianluca Rocchi acorda corner pentru Portugalia.

71' Sutul lui Diego Costa nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Olimpic Fist.

70' Thiago Alcantara ii ia locul lui Andres Iniesta pentru Spania.

69' Ricardo Quaresma il inlocuieste pe Bernardo Silva la Portugalia.

68' Joao Mario ii ia locul lui Bruno Fernandes.

63' Joao Moutinho (Portugalia) bate un corner.

58' Gooool! Nacho inscrie pentru Spania, care preia conducerea, 2-3!

55' Excelent assist a lui Sergio Busquets!

55' Gooool! Diego Costa egaleaza, e 2-2 pe Stadionul Olimpic Fist!

50' Portugalia ataca prin Bruno Fernandes. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

47' Spania este surprinsa in ofsaid de Gianluca Rocchi.

46' A inceput partea secunda a partidei de la Soci.

Pauza in Soci.

45+1' 1 minute de prelungire.

44' Frumoasa pasa lui Goncalo Guedes la gol!

44' Gol Cristiano Ronaldo! Portugalia conduce acum, 2-1!

43' Spania are un corner, Iscose pregateste sa il execute.

42' Isco (Spania) suteaza pe poarta, dar intervine portarul.

39' Sergio Busquets (Spania) castiga un duel aerian, dar trimite cu capul mult peste.

39' Gianluca Rocchi acorda corner pentru Spania.

35' Spania preseaza in atac, insa sutul lui Andres Iniesta nu gaseste poarta.

29' David Silva (Spania) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.

28' Bruno Fernandes (Portugalia) a fost avertizat de catre arbitrul Gianluca Rocchi cu primul cartonas galben.

26' Spania se grabeste si este surprinsa in ofsaid.

26'Isco loveste bara transversala! Ocazie uriasa pentru Spania!

24' Goooool! Diego Costa reuseste sa marcheze pentru 1-1!

22' Jorge Resurreccion Merodio (Spania) executa un corner.

21' Spania preseaza si David Silva prinde un sut, blocat totusi de apararea adversa.

18' Cristiano Ronaldo de la Portugalia reuseste un sut, care este blocat insa de apararea din Spania.

17' Sergio Busquets (Spania) este avertizat de arbitru.

17' Goncalo Guedes (Portugalia) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

13' Arbitrul Gianluca Rocchi a acordat o lovitura de la colt pentru Spania. Executa Isco.

10' David Silva (Spania) trimite pe langa poarta.

7' Portugalia este in ofsaid.

4' Gooool! Cristiano Ronaldo aduce Portugalia in avantaj printr-un penalty, 1-0!

3' Penalty! Arbitrul Gianluca Rocchi arata punctul de la 11 metri, sansa de gol pentru Portugalia!

1' S-a dat startul meciului.