CM Handbal (f): Romania vs Slovenia (de la ora 15:00)

Postat la: 03.12.2017 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Dupa o victorie legera in fata Paraguayului (29-17), echipa nationala de handbal feminin a Romaniei va da piept cu Slovenia, revenita la un Campionat Mondial dupa o pauza de 12 ani. Meciul se anunta a fi unul destul de dificil pentru tricolore, dupa ce Slovenia s-a impus in fata Frantei, favorita Grupei A. Confruntarea va incepe la ora 15:00 si va putea fi urmarita in direct pe Telekom Sport 1.

Slovenia a revenit la un Campionat Mondial dupa o pauza de 12 ani si bifeaza a cincea participare. Echipa pregatita de Uros Bregar, tehnicianul care antreneaza si Krim Ljubljana, a avut parte de un debut de vis la competitia din Germania, cu o victorie in fata Frantei (scor 24-23), una dintre favoritele la castigarea medaliilor de aur. Franta este vicecampioana olimpica la Rio (2016), a cucerit bronzul la Campionatul European de anul trecut si a incheiat pe locul 7 la editia din 2015 a Campionatului Mondial.

Melinda Geiger, Ana Maria Dragut - interi dreapta

Aneta Udristoiu, Ana Maria Berbece - extreme dreapta.

Selectioner: Martin Ambros. Antrenor secund: Horatiu Pasca. Antrenor portari: Jaume Mauri Fort. Medic: Florin Ciocoiu. Maseur: Adrian Ionescu, Claudiu Marasteanu. Psiholog: Florentina Tonita.

Grupa D (Leipzig):

Olanda, Germania, Serbia, Coreea de Sud, China, Camerun.

*Primele patru echipe din fiecare grupa se vor califica in optimile de finala, faza din care se va juca eliminatoriu pana la medalii.