Belgia s-a calificat cu emoții în sferturi, după ce a revenit de la 0-2 cu Japonia!

Postat la: 03.07.2018 | Scris de: ZIUA NEWS

0

Echipa națională de fotbal a Belgiei s-a calificat cu emoții în sferturi la Campionatul Mondial din Rusia, trecând în această seară cu 3-2 în optimi de Japonia, care a condus cu 2-0 în minutul 69!

Belgienii au înscris golul victoriei, evitând astfel prelungirile, în minutele adiționale.

Au marcat Vertonghen 69, Fellaini 74, Chadli 90+3, respectiv Haraguchi 48 și Inui 52.

În sferturi, Belgia va întâlni Brazilia, vineri, 6 iulie, de la ora 21.00.

Belgia (selecționer, Roberto Martinez): Courtois - Vermaelen, Kompany, Alderweireld - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (65 Chadli) - Mertens (65 Fellaini), E. Hazard - Lukaku.

Rezerve: Mignolet, Casteels, Boyata, Batshuayi, Dembele, Dendoncker, T. Hazard, Januzaj, Tielemans, Vermaelen.

Japonia (selecționer, Akira Nishino): Kawashima - Sakai, Shoji, Yoshida, Nagatomo - Shibasaki (81 Yamaguchi), Hasebe - Inui, Kagawa, Haraguchi (81 Honda) - Osako.

Rezerve: Higashiguchi, Nakamura - Endo, Makino, Muto, Okazaki, Oshima, Sakai, Ueda, Usami.